Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Vedení lidí
Vedení lidí představuje souhrn činností, které pomáhají dosahovat stanovených cílů. Způsobů, jak vést lidi je velké množství a nedá se jednoznačně říci, který je nejlepší. Některé metody se více spoléhají na direktivní přístup, jiné na rozvoj osobní motivace a kompetencí. Hodně záleží na firemní kultuře, typu práce, velikosti a vzdělání lidí v týmu, regionu, kde firma působí, atd.
Obecně se dá říci, že vedení lidí se opírá o řadu měkkých dovedností a vhodných osobnostních rysů vedoucích, mezi které patří především schopnost motivace lidí, znalost typologie osobností, předcházení konfliktů v týmu, podpora osobního rozvoje a kompetencí lidí, podpora komunikace v týmu, poskytování zpětné vazby, spravedlivé přidělování úkolů a jejich smysluplná prioritizaci. To vše by navíc mělo být v souladu s misí a vizí společnosti, které určují základní směřování firmy.
K čemu to je?
Vedení lidí je nejen o vytyčování a plnění konkrétních cílů, ale především o cestě, jak stanovených cílů dosáhnout. Výsledkem dobrého vedení lidí, tedy činnosti vedoucího a jeho interakce s jeho týmem, je spokojený, motivovaný a výkonný tým. Kvalitně realizované vedení lidí má vliv nejen na efektivitu práce, ale i na fluktuaci zaměstnanců a inovativnost použitých řešení.
Špatně uchopené vedení týmu může vést až k jeho totálnímu rozpadu, což může ve finále ohrozit samotnou existenci firmy. Vedení lidí je tedy potřeba věnovat dostatečnou pozornost, a to nejen na straně vedoucích, ale i zvyšováním kompetencí, měkkých dovedností, na straně výkonných zaměstnanců.
Vedení lidí lze podpořit dobře zpracovanými interními pravidly, používáním adaptačních procesů při nástupu nováčků nebo přechodu mezi pracovními pozicemi a maximální podporou komunikace uvnitř firmy.
Kdy si můžu nalepit samolepku
Jak už bylo řečeno, vedení lidí je především o cestě - neustálém vzdělávání se, schopnosti reagovat na měnící se prostředí, podpoře lidí a rozvoji jejich schopností.
Jedná se tedy o velmi otevřenou dovednost, která nemá jasné hranice a nejde jednoduše určit, kdy jste ji dosáhli.
Přesto lze říci, že pokud firma podporuje své vedoucí v pozitivní práci s týmy, zvyšování osobní motivace zaměstnanců, rozvoji komunikace uvnitř firmy a poskytování podpory v jejich práci, tak můžeme hovořit o dobře fungujícím vedení lidí. Tedy firma jako celek si zaslouží samolepku “vedení lidí”.
Jak začít?
Klíčem k “vedení lidí” je dobře zvládnutá komunikace, vzdělávání a nutná dávka ochoty posouvat věci kupředu a podporovat svůj tým.
V případě komunikace jde jak o celofiremní komunikaci, tak i komunikaci týmovou a osobní. Všechny tyto “informační kanály” musí být neustále otevřené a plně využívány. Celofiremní komunikace pomáhá šířit misi, vizi firmy mezi zaměstnance, rozšiřovat povědomí o produktech firmy, přinášet pozitivní příběhy a propojovat jednotlivá oddělení mezi sebou.
Týmová komunikace je o rozdělování úkolů, sdílení dovedností, motivaci a plnění firemních cílů. Osobní komunikace pomáhá v osobním a pracovním rozvoji, čištění konfliktních témat a zvyšování kompetencí. Komunikace je zkrátka “nervovou soustavou” v oblasti “vedení lidí” a bez jejího efektivního fungování nelze počítat s úspěchem.
Vzdělávání lidí - ať už vedoucích, tak i výkonných zaměstnanců - představuje další klíčovou součást, bez které se v oblasti vedení lidí nedá výrazně posunout kupředu. Stačí začít po troškách, není třeba monstrózních školení. Dá se začít například školením v oblasti vzájemných komunikačních dovedností, typologii osobnosti (např. zjednodušená verze dle barevné typologie), vnitřní motivace, schopnosti prioritizace úkolů, delegování, atd. Každé nově otevřené téma přinese novou úroveň znalostí a porozumění. Týmy začínají lépe fungovat a motivace jde výrazně nahoru.
Nezapomeňte, že lidé jsou to nejcennější, co ve firmě máte a je potřeba o ně pečovat a rozvíjet je.
Naše TIPy na vzdělávání:
BUSINESS SUCCESS
Vedení a motivace lidí v týmu
Procortex (Miroslav Krček)
Týmová spolupráce
Leadership
Hanka Ondrušková
Typologie osobnosti